FOTBAL EXTERN

Barcelona învinge Sevilla și urcă în clasament

Published

on

FC Barcelona a învins-o la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Sevilla FC, în derby-ul etapei a 30-a a campionatului de fotbal al Spaniei şi a urcat pe treapta a doua a clasamentului în urma acestui succes, la 12 puncte de liderul Real Madrid.

Gazdele au marcat golul victoriei în repriza secundă a partidei de pe Camp Nou, la care au asistat 76.112 spectatori, prin tânărul internaţional spaniol Pedri, în vârstă de 19 ani, noua vedetă a Barcelonei (72).

Graţie acestui succes preţios, venit la două săptămâni după ce a zdrobit-o pe Real Madrid în El Clasico, chiar pe stadionul Santiago Bernabeu (4-0), FC Barcelona şi-a prelungit la şase seria de victorii consecutive în La Liga, cu patru zile înaintea meciului cu Eintracht Frankfurt din prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei Europa League, programat joi în Germania.

Este pentru prima oară când Barca ajunge pe locul secund în clasament de la debutul actualei ediţii a campionatului spaniol.