Sport

Csikszereda a fost ”îngenunchiată” de FC Hermannstadt la Mediaș

Published

on

Etapa a cincea din sezonul regular al Ligii secunde e închisă de meciul Hermannstadt și Csikszereda. Pe o vreme perfectă pentru fotbal și într-o admosferă de amical. Ora de disputate a jocului, de la 14:00, a adus foarte puțin spectatori în tribune

Cele două echipe au situaţii diferite, din punct de vedere sportiv. Echipa retrogradată din Liga 1, Hermannstadt, se luptă cu şanse reale pentru a promova. După patru meciuri disputate, Hermannstadt are 10 puncte, după victoriile cu FC Buzău, Unirea Constanţa, Poli Iaşi şi remiza cu Metaloglobus.

De cealaltă parte, Csikszereda a avut un parcurs sub aşteptări în acest sezon, după ce a fost în play-off-ul Ligii 2. Clubul din Miercurea Ciuc e pe locul 19, penultimul, după înfrângerile cu Steaua, Astra, Petrolul şi Concordia Chiajna.

Sibienii au deschisscorul abia în 39, prin Petrescu Petrișor care a trecut de patru adversari și a tras plasat, la coțul lung. După revenirea de la vestiare, Oroian dublează abantajul după un şut din interiorul careului. În minutul 73 al partidei, FC Hermannstadt trimite mingea în plasă din nou, prin Călin Popescu.

Csikszereda reduce din diferență în minutul 88 prin Richard Jelena care primește în careu de la Rotar, trece ușor de Băjan și șutează bine din 7 metri lateral stânga la colțul lung, pe lângă Pop. Csikszereda înscrie primul ei gol în acest sezon, abia în al cincilea meci. Jelena debutează cu gol la ciucani. Două minute mai târziu,  Silviu Balaure bate o lovitură liberă din stânga, aproape din colțul careului, trimite peste zid, la colțul scurt, îl surprinde pe Gyenge și marchează de această dată, după o mulțime de ocazii ratate în acest joc

După acest rezultat, FC Hermannstadt urcă în clasament până pe locul 3, având în palmares 13 puncte. În etapa viitoare, sibieni se vor deplasa la Târgu-Jiu, acolo unde o vor întâlni-o pe ACS Viitorul.