Totul pentru fotbal

FC Hermannstadt și CSC Șelimbăr se înfruntă în derby-ul județului Sibiu

0

După zece etape disputate în Liga 2, FC Hermannstadt a terminat la egalitate partida cu Unirea Dej, astfel sibienii continuă seria jocurilor fără înfrângere.

Hermannstadt a rămas singura echipă din acest sezon care nu are nicio înfrângere. Gruparea din Sibiu a făcut egal în deplasare contra celor de la Unirea Dej, scor 1-1. Meciul dintre cele două echipe a marcat finalul etapei a 10-a din acest sezon de Liga 2 Casa Pariurilor.

Gazdele puteau deschide scorul la începutul duelului prin Adrian Pop care a șutat direct în adversar și mingea a ricoșat în plasa porții, însă sibienii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 36, prin Valentin Buhăcianu care a profitat de o eroare în defensiva celor de la Unirea Dej. Pe parcursul primei reprize, ocupanta locului 4 a avut mai multe șanse de gol, însă scorul la pauză a rămas 1-0.

În a doua repriză, echipa care a dominat jocul a fost Unirea Dej. Gazdele au avut mai multe ocazii și i-au presat pe adversari, iar în minutul 65 Mircea Manole a transformat o lovitură de la 11 metri prin care a obținut egalul echipei sale.

Derby în județul Sibiu: FCH – CSC Șelimbăr, sâmbătă, de la ora 12:30, la Mediaș

Cele două echipe sibiene se întâlnesc pentru primadată în actuala ediție de campionat.Etapa trecută, CSC Șelimbăr s-a impus la limită, scor 1 – 0, la Avrig, împotriva celor de la Concordia Chiajna.

Pe terenul formației sibiene, “vulturii” verzi s-au înclinat, la limită, cu 0-1. Singura reușită a jocului a fost semnată de Boboc, în minutul 57. Eșecul de la Șelimbăr a fost primul pentru echipa noastră în actuala stagiune.

Până la deschiderea scorului, în finalul primei reprize, portarul nostru, Silveanu, s-a remarcat din plin, parând o lovitură de la 11 metri, executată de Ciocâlteu. Pe parcursul jocului, Concordia a a avut mai multe ocazii de gol la poarta adversă, dar Voicu, Codrea, Balint sau Hamza nu s-au aflat în zi de grație. După zece meciuri disputate în acest sezon, Chiajna se află pe locul 3 în clasament, cu 23 de puncte acumulate.

Înaintea acestei confruntări, FC Hermannstadt ocupă locul 4 în clasamentul Ligii 2, cu 22 de puncte. În schimb, CSC Șelimbăr ocupă locul 9 cu 14 puncte.