Connect with us

FOTBAL EXTERN

Napoli se menține în cursa pentru titlu după victoria cu Atalanta. Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată

Published

on

Napoli se menține în cursa pentru Scudetto după ce a învins-o duminică, la Bergamo, cu 3-1, pe Atalanta, la care Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată. După acest meci, Napoli a eliminat-o pe Atalanta din primele patru locuri și rămâne pe locul 2 în Serie A, cu 60 de puncte.

Napoli i-a avut pe Victor Osimhen și Amir Rrahmani suspendați, plus Giovanni Di Lorenzo, Alex Meret, Adam Ounas și Andrea Petagna accidentați, astfel că Dries Mertens a fost titular la doar câteva zile după ce a devenit tată, iar Alessandro Zanoli, în vârstă de 21 de ani, a fost titularizat pentru prima dată în postul de fundaș dreapta. Duvan Zapata a fost pe bancă după aproape două luni de absență, iar Rafael Toloi și Merih Demiral au fost accidentați.

Lorenzo Insigne a deschis scorul pentru Napoli, transformând cu un șut în forță penalty-ul primit în minutul 14, după ce Juan Musso l-a doborât în careu pe Mertens.

Atalanta a continuat să domine posesia și să se lanseze în atacuri succesive.

În replică, Napoli și-a dublat avantajul. Insigne a trimis o centrare din lovitură liberă, iar Matteo Politano a surprins apărarea Atalantei, executând un voleu inteligent, de la opt metri, pentru 0-2, în minutul 37.

Jeremie Boga și Aleksei Miranchuk au intrat în repriza a doua, pentru gazde, ultimul centrând pentru lovitura de cap a lui Marten de Roon, care a trimis la colțul scurt, pentru 1-2, în minutul 58.

În momentul în care gazdele s-au cantonat în careul napoletanilor, oaspeții au lovit pe contraatac, Hirving Lozano pasându-i lui Eljif Elmas, care l-a învins fără emoții pe Musso.