Totul pentru fotbal

Surpriză în optimile Cupei României – Gaz Metan, Dinamo și FC Hermannstadt au fost eliminate

0

Optimile de finală ale Cupei României 2021/22 se joacă în zilele de 26-28 octombrie, toate partidele fiind transmise de Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport.

ACSO Filiaşi – AFC Hermannstadt 1-1, 2-2 după prel., 4-3 la pen.

Oltenii din Liga 3 continuă să scrie istorie și au reușit încă un rezultat fabulos! După ce runda precedentă eliminaseră UTA Arad (L1), acum au trecut de una din cele mai bune echipe din L2, FC Hermannstadt!

A fost un meci cu adevărat de pus pe efigia Cupei României! 0-1 din minutul 3 pentru oaspeți, gol cu capul Sîntean, dar 1-1 la pauză, după ce Rogoveanu a executat perfect o lovitură liberă în minutul 44. Repriza secundă a fost mai calmă, dar meciul s-a dezlănțuit din nou în prelungiri.

Sibienii au preluat din nou conducerea în minutul 107, gol Călin Popescu, iar Filiași a punctat miraculos cu două minute înainte de finalul celor 120, prin nou-intratul Ion Crețu! La lovituri de departajare, au ratat doi jucători ai gazdelor și trei de la oaspeți! În final, 4-3 și o nouă pagină de istorie la Filiași!

Gaz Metan Mediaş – Chindia Târgovişte 0-1

Un meci strâns se anunța duelul dintre cele două echipe de Liga 1 care în precedentele patru confruntări scriseseră două remize și câte o victorie fiecare, cu 1-0. Iar pe tabelă așa a și fost.

Cu un singur șut pe poartă în prima repriză, Chindia a reușit totuși să intre în avantaj la pauză, după ce Răzvan Matiș împrumutat de la Farul a centrat iar Morar a reluat în proprie poartă. Cunoscută ca o echipă incomodă și ermetică, reprezentanta Dâmboviței a făcut la reluare ceea ce știe mai bine sub bagheta lui Săndoi. S-a apărat atent și a lăsat jocul la conducerea Mediașului, care însă nu a reușit egalarea.

Astfel, Chindia se califică în sferturile de finală cu același scor cu care trecuse și de runda precedentă, în deplasarea de la Csikszereda (L2).

Dinamo – Fotbal Club Argeş 1-2

La capătul unei prime reprize relativ echilibrate și fără prea multe faze de poartă, în care s-a evidențiat mai mult înlocuirea lui St. Filip în minutul 24 după o accidentare, alb-roșii au intrat la cabine cu 0-0 pe tabelă în fața Argeșului.

Aproape imediat după revenirea pe teren, Țîră a punctat pentru prima oară în tricoul lui Dinamo, minutul 49, după o pasă excelentă a lui Torje. Jocul s-a animat, după cum era de așteptat, iar oaspeții au forțat egalarea. Au reușit asta prin Ișfan, după un contraatac eficient (minutul 78).

Când ambele echipe păreau gata de prelungiri, Cr. Dumitru a profitat de o respingere a lui Eșanu și a șutat pentru golul calificării în minutul 90+4!

Miercuri, 27 octombrie

• Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova, ora 18:00

Joi, 28 octombrie

• FC Buzău – Dunărea Călăraşi, ora 15:00
  • U Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, ora 18:00
  • Politehnica Timișoara – FC Rapid 1923, ora 21:00

În ceea ce privește meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiții al Federației Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se va disputa. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF.