CUPA ROMÂNIEI

Universitatea Craiova o bate pe CFR și merge mai departe în Cupa României

Published

on

Deținătoarea trofeului, Universitatea Craiova a învins-o pe CFR Cluj, scor 1 – 0, și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României.

Singurul gol al meciului a fost marcat abia în repriza secundă, în minutul 63, când francezul Lyes Houri a trimis mingea în poarte de la aproximativ 24 de metri. Houri, a reușit primul său gol de la venirea sa la Craiova.

Ardeleniii au avut ocazii, însă David Lazăr, portarul Universității a fost mereu la post. Cele două formații s-a întâlnit a treia oară în acest sezon, după ce Universitatea a câştigat Supercupa (la loviturile de departajare), iar campioana CFR a câştigat luni, pe teren propriu, cu 1-0, în Liga I.

CFR a suferit al treilea eşec în patru meciuri de la revenirea antrenorului Dan Petrescu.  Lovitura de start a fost dată de Ion Velea, fost jucător al Universităţii Craiova.

În optimi s-au calificat zece formaţii de Liga I, FC Voluntari, FC U Craiova, FC Rapid, FC Argeş, Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FCSB, Dinamo, Universitatea Craiova, patru din ligă secundă, FC Hermannstadt, Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi şi FC Buzău, şi două din liga a treia, CS Minaur Baia Mare şi CSO Filiaşi.